Náboj ráže .308 Win – nejuniverzálnější náboj ze všech moderních nábojů

(The .308 Win–MVP of Modern Cartridges)

(autor článku: www.accurateshooter.com / Překlad: LittleBoby)

4. 4. 2020

Původně byl tento náboj navržen armádou U. S. jako náhrada za náboj 30-06. Náboj .308 Winchester (v armádním značení 7,62x51) se následně zařadil mezi nejpopulárnější a nejvšestrannější náboje se středovým zápalem na světě. Tento náboj slouží pro přesnou střelbu policejním i vojenským odstřelovačům, střelcům v divizi F-class, nebo i lovcům jelenů. Náboj .308 Win poskytuje špičkovou přesnost současně s vysokou životností hlavně – nejsou neobvyklé případy přesně střílejících hlavní s nástřelem 5000 a více ran. Současně s velkou dostupností továrně laborované munice jsou dostupné také prachy a střely pro příznivce přebíjení. Přebíjení tohoto náboje je poměrně snadné. Tento náboj není vybíravý a jsou dobře známé vhodné kombinace prachů a střel.

Detail

Pokud chcete přesnost „přímo z krabice“ tak je tato ráže těžko k poražení. Sice to není optimální ráže na 1000m střelnice, ani se moc nehodí na střelbu na krátké vzdálenosti, přesto zůstává jedním z nejlepších nábojů pro moderní zbraně, s všestranností, které se může rovnat jen málo nábojů. Je to náboj „pro všechno“ se kterým můžete lovit, vyhrávat střelecké soutěže a třeba i bránit se.

Rozměry a parametry náboje .308 Winchester

Specifikace náboje .308 Winchester

Navržena: rok 1952
Výchozí nábojnice: .300 Savage
Typ nábojnice: bezokrajová, lavičková
Průměr střely: .308in (7,8mm)
Průměr krčku: .3433in (8,72mm)
Průměr u zahrdlení: .4539in (11,53mm)
Průměr základny: .4709in (11,96mm)
Průměr okraje: .4728in (12.01mm)
Tloušťka nábojnice: 0.0539in (1,37mm)
Délka nábojnice: 2,015in (50,93mm)
Nejkratší délka: 2,005in (44mm)
Stoupání hlavně (Rifle twist): 1:12“
Typ zápalky (Primer): LR (large rifle – velké puškové)
Maximální tlak (Presure): 62000psi (427MPa)
Celková délka (OAL): 2,8in (71,12mm)
Objem nábojnice: 56gr H2O (3,6cm3)

Zleva doprava: 9.3x62mm, .30-06 Springfield, 7.92.×57 IS, 6,5x55mm a .308 Win

Používané nábojnice

Pro střelecké soutěže je jasnou volnou značka nábojnic Lapua, kterou následuje jako druhá nejvhodnější fy Norma. Výběr nejvhodnější nábojnice pro ráži .308 Win není tak snadný. Většina sportovních střelců, kterých jsme se ptali preferuje nábojnice Lapua, ale ostatní byli velmi spokojení také s nábojnicemi Norma, Winchester, Hornady Match nebo Remington. Například fy Black Hills používá pro svoje terčové střelivo nábojnice Winchester a garantuje soustřel .5 MOA nebo lepší. Hlavní výhodou značky Lapua je stejnoměrnost a kvalita. Tloušťka stěn nábojnic je stejná po celé délce nábojnice a jednotlivé výrobní série vykazují menší váhové odchylky než ostatní značky. Značka Winchester má ale také velmi dobré vlastnosti a přitom je o 40% levnější než Lapua. I když obvykle můžete nábojnice značky Lapua použít k přebití vícekrát v tomto případě nabízí Winchester lepší poměr cena výkon.
Mnoho přebíječů také používá k přebíjení dostupné vojenské střelivo jako například Lake City, IMI a Hinterberger. Nábojnice Lake City jsou velmi dobré. Některé výrobní série byly dokonce vynikající. Obecně jsou tyto nábojnice horší než Winchcester. Nábojnice IMI jsou známé jako velmi pevné, doporučujeme je kupovat pouze nové. Tyto vojenské nábojnice ale nejsou vhodné, pokud vám jde o co největší přesnost.
To nejdůležitější co je potřeba si zapamatovat je to, že vnitřní kapacita vojenských nábojnic bude pravděpodobně menší, než u obvyklých komerčních nábojnic, protože vojenské nábojnice mají obvykle tlustší stěny nábojnic. Rozdíl může být až 2gr H2O (56 vs 58gr).

Sportovní střely

To co vidíte na obrázku níže je jen zlomek střel dostupných k přebíjení ráže .308 Win. Dostupných je asi 20 typů střel vhodných pro terčovou střelbu. Přes tento velký výběr používá většina střelců, kterých jsme se zeptali tyto střely: 155gr Berger, 155gr Lapua Scenar, 155gr Sierra MK, 168gr Sierra MK, nebo 175gr Sierra MK. Několik jich mělo dobré výsledky se střelou 168gr A-Max (.475 BC), a někteří střílí s těžkými střelami 185gr Berger (.569 BC), 185gr Scenar (.521 BC) nebo 190gr SMK (.533 BC) při střelbě na 1000m. Většina střelců ale používá střely 155gr, nebo 168 a 175gr od Sierry. Střela Lapua 155gr má úžasný .508 BC (a je vidět, že je delší než 175gr MK) a přitom dosahuje vyšších rychlostí než 168gr a 175gr střely. Střely 175gr jsou obecně vhodnější pro střelbu na větší vzdálenosti, díky lepšímu BC a tomu odpovídajícímu nižšímu poklesu a snosu větrem. Pro začátek určitě doporučujeme některou z výše uvedených střel a později případně vyzkoušet nějaké A-maxy nebo SMK.

Lovecké střely

Hlavní výrobci střel jako jsou Barnes, Hornady, Nosler, Sierra, Speer a Swift dodávají širokou škálu loveckých střel v kalibru .308 v rozsahu od 100gr do 240gr. Pro menší zvěř je osvědčená přesná střela Sierra 110gr Varminter. Pro zvěř velikosti jelena je efektivní střela v rozmezí 150gr. Vhodné jsou zejména střely Nosler Ballistic Tip nebo Sierra SPBT GameKing. Oba typy dosahují rychlé expanze a perfektní přesnosti. Další vhodnou střelou na lov jelenů na velké vzdálenosti je střela Hornady 165gr SST (.447 BC). Pro ještě větší zvěř vybírejte střely s řízeným rozkladem jako např. 180gr Nosler Partition.

Továrně vyráběné střelivo

Jedna z výhod ráže .308 Winchester je dostupnost vysoce kvalitního továrně vyráběného střeliva. Například při využití střeliva 168gr Federal Gold Medal Match pisatel tohoto článku nastřílej se svojí puškou FN FAL soustřel .75 MOA s pevnými mířidly. Mnoho střelců, keří nemají čas přebíjet střílejí s náboji Federal Gold Medal Match (GMM) nebo Black Hills a používají je i při soutěžích. Kromě značky Federal a Black Hills vyrábí vynikající střelivo také Lapua s použitím střel 155gr, 167gr nebo 185gr. Toto střelivo je schopné střílet pod .5 MOA z kvalitní zbraně.

Takže které tovární střelivo je nejlepší? Nejlepší pokud zkusíte Black Hills, Federal nebo Lapua a nechte vaši zbraň rozhodnout se . Na portále snipercentral se uskutečnil test střeliva kalibru .308 včetně nábojů M118 LR používaných odstřelovači U.S. Army. Výsledné hodnocení znělo: „Náboj Federal Gold Medal Match je pořád etalon na který se musí ostatní náboje poměřovat. Jak dosahuje výrobce takové konzistence u masově vyráběného střeliva je pro mě stále záhadou! Black Hills Match střelivo je plně srovnatelné s Federalem, ale není přesnější, i když je levnější a vychází tak jako výhodnější varianta. Přesnost je na úrovni nábojů M118, takže je to zajímavá alternativa pro ty, kteří nemají možnost získat tyto náboje.“

Výběr správného prachu a testování navážek

Pro střely 155gr – 175gr BT (se zúženou zádí) používanými většinou střelců s kalibrem .308 potřebujete prach se střední rychlostí hoření, se kterým se dostanete blízko k 100% velikosti navážky. Typická navážka pro .308 střelu 168gr SMK je IMR 4064 se zápalkami Federal. Jinak je pro tuto ráži asi nejpopulárnější prach Hodgdon Varget, bohužel nestejnorodost výrobních šarží je problémem pro většinu uživatelů tohoto prachu. Proto je potřeba upravit navážku tak aby odpovídala tabulkovým údajům, někdy i o více než dva grainy více. Pokud používáte program QuickLoad doporučujeme vám použít data pro prach ADI 2208 spíše než pro Hodgdon Varget. Tyto data poskytují mnohem realističtější hodnoty.

Kromě prachu Varget a IMR 4064 je minimálně dalších 6 prachů, které fungují velmi dobře v náboji .308 Win, jsou to např.: AA2160, BLC-2, IMR 4895, Reloader 15, Ramshot TAC, VV N150 a VV N540. Někteří uživatelé dosahují s prachem Reloader 15 vyšších rychlostí, než s prachem Varget, ale tento prach je mnohem méně citlivý na teplotu, což je důležité pokud se pohybujete na maximu navážek. Většina lidí, které známe, střílejí jejich střely Sierra nebo Lapua 155gr s použitím prachu Varget. Pro střely Sierra 110gr apod. můžete použít rychleji hořící prachy jako např. Benchmark nebo VV N135. Všeobecně dosahuje náboj .308 Win nejlepší přesnosti s navážkami využívajících maxima dosažitelných tlaků.

Z bezpečnostních důvodů vždy začínejte na navážce alespoň 10% pod maximální doporučenou navážkou a sledujte známky nadměrných tlaků na nábojnici. Někdy se neprojevují nadměrné tlaky deformací kalíšku zápalky, takže není na škodu vzít si na střelnici také nábojový kalibr a zkusit si do něj vsunout vystřelenou nábojnici. Pokud to nejde, tak se nábojnice roztáhla více než je bezpečné, což znamená, že tlak je příliš vysoký. (pozn. překladatele: pokud nelze nábojnici po vystřelení z opakovací zbraně vsunout do nábojového kalibru a nábojnice se kalibru dotýká stěnami dříve než krčkem tak byste se spíš měli zabývat tolerancí komory vaší zbraně a zjistit pomocí kalibrů Go a No-Go zda vaše zbraň dosahuje předepsaných hodnot rozměru komory). Doporučujeme také tyto navážky publikované firmou Sierra (http://www.6mmbr.citymaker.com/f/Sierra308Win.pdf).

Pokud si vybíráte vhodnou navážku nezapomeňte, že hloubka usazení znamená VELKÝ rozdíl v tlaku v náboji. Usazení střely tak aby se dotýkala drážek může způsobit nárůst tlaku, ale také usazení střely tak aby byla 0.020“ od drážek může zvýšit tlak, protože snižujete efektivní objem spalovacího prostoru! Mnoho čtenářů se nás ptá, zda mají usazovat střely tak aby se dotýkaly drážek, nebo tak aby byly vzdálené od drážek. Pro toto neexistuje jediná odpověď pro všechny zbraně. Pro každého kdo usazuje střelu tak že zajíždí 0.015“ do drážek existuje zase někdo kdo má stejné výsledky se střelou vzdálenou 0.025“ od drážek. Všeobecně nejpopulárnější střely (mimo Berger) jsou tolerantní i na odskok od drážek. Platí to i pro 168gr a 175gr SMK. Takže se nemusíte trápit tím, že ztrácíte velkou míru přesnosti, pokud přebíjíte na délku, kterou vám dovolí váš zásobník, a jste se střelou celkem daleko od drážek.

Zápalky

Přáli bychom si, abychom mohli říci něco definitivního o zápalkách – ale pravdou je, že jak Federal tak CCI jsou nastejno v poměru výher v soutěžích. Federal 210m a CCI BR2 jsou obě vyzkoušené varianty se všemi obvyklými prachy pro přesné náboje. Můžeme jen doporučit, že pokud vaše zbraň dokáže propíchnout zápalku tak zvolte raději CCI. Mají tvrdší kalíšek.

Přebíjení a výběr matric

Přebíjení ráže .308 Win je jednoduchá věc. Tento náboj promíjí chyby a funguje velmi dobře s velkým rozsahem prachů a střel. Rozdílné použití však vyžaduje různé nástroje a postupy. Pro ty, kteří střílí samonabíjecí zbraně jako M1A nebo FN FAL je potřeba nábojnice zformátovat po celé délce po každé střelbě. Střelci, kteří potřebují využít maximální výkon náboje, potřebují nejpevnější dostupné nábojnice a musí dávat dobrý pozor na hloubku usazení střely. Také tito střelci mohou profitovat z celo-délkového zformátování nábojnice.

Celo-délkové zformátování:
Problém s tímto postupem je ten, že obvykle všechny komerční matrice redukují rozměr krčku nábojnice více než je nezbytně potřeba. To zapříčiní nadměrné napětí v krčku nábojnice a může to způsobovat problémy s plynulým usazením střely. Jsou dva způsoby jak tento problém vyřešit a nejsou drahé.

  1. Koupit Forster .308 celo-délkovou matrici. Změřit náboj s usazenou střelou a poznamenat si venkovní průměr krčku nábojnice. Pak poslat vaši matrici zpět do fy Forster a ta vám upraví matrici honováním na rozměr, který si stanovíte. Pro opakovací zbraně doporučujeme 0.002“ pod rozměr hotového náboje. Pro samonabíjecí zbraně doporučujeme jít na 0.003“ pod tento rozměr.
  2. Hornady vám vyrobí zakázkové matrice. Pouze jim zašlete několik vystřelených nábojnic, nebo výkres rozměru komory (pokud ho máte).

Formátování pouze krčku nábojnice:
Pokud vaše nábojnice nenamáháte příliš vysokými navážkami, pravděpodobně si vystačíte pouze s formátováním krčku nábojnice. Používají se na to tzn. matrice s bushingem tzn. výměnnými kalibry pro zformátování krčku nábojnice. Tyto kalibry si můžete zakoupit dle vaší konkrétní potřeby. Důležité je ale poloha bushingu. Někteří střelci dosahují nejlepších výsledků formátováním pouze 1/2 až 2/3 délky krčku. Jiní zase používají formátovací matrici Lee Collet Die. Tato matrice přitlačuje stěny krčku nábojnice na trn, který se zasune do krčku. Tento typ matrice pouze minimálně opotřebovává nábojnici a také zabraňuje hromadění materiálu na rozhraní krčku a zahrdlení a jsou celkem levné. Je však obtížnější nastavit precizně tlak na krček a ramena matrice zanechávají na krčku tlakové stopy. Přesto někteří střelci tyto matrice preferují.

Formátování krčku nábojnic s volitelným formátováním po celé délce:
Většina střelců .308 si vystačí s formátováním krčku nábojnice, ale po 4-5 vystřeleních se stává vytažení nábojnice problémem. Tehdy je čas zformátovat celou nábojnici. K tomu se hodí levné tělo matrice Redding. Problémem je však správné nastavení takovéto matrice. Obvykle je potřeba použít systému „cam-over“ což znamená, že po zašroubování matrice tak aby se v horní poloze lisu (páka dole) dotýkala shell-holderu a po uvolnění páky zašroubovat matrici ještě o 1/8 otáčky níže. Jen tak doje ke správnému zformátování celé nábojnice.

Seznam navážek

Prach Grainy Primer Střela Nábojnice Rychlost Komentář
Hodgdon Varget 47.5 F210m Sierra 110 Varmint Win 3200 fps Velmi přesný pro lov, 2.650″ COAL
Reloader 15 47.0 F210m Hornady 110 V-Max Win 3200 fps Přesný, silý pro lov. Zkuste .010″ do drážek.
Hodgdon H335 47.0 F210m Sierra 125 SP Fed 3100 fps Sierra pro lov, 26″ hlaveň, 2.700″ COAL
IMR 4064 45.2 F210m Nosler 150 B-Tip Win 2843 fps Pro lov, 26″ hlaveň, 2.850″ COAL
Alliant Reloader 15 46.2 CCI BR2 Lapua 155 Lapua 2920 fps Velmi přesný v 25″ 5R hlavni, .3 MOA na 300m, 2.800″ COAL
Hodgdon Varget 45.2 F210m Lapua 155 Lapua 2830 fps Sportovní pro 24″ AI, 2.850″ COAL
Hodgdon Benchmark 44.0 F210m Lapua 155 Lapua 2895 fps 100-400m přesná střelba
Hodgdon Varget 45.5+ CCI BR2 155 SMK Lapua
or Win
2950+ fps
Hodgdon Varget 47.0 CCI BR2 Berger 155 Lapua 2900+ fps
Alliant Reloader 15 44.0 CCI BR2 Hornady 168 A-Max Lapua 2700 fps Velmi přesná, 1/4 moa na 400 m. 2.875″ COAL.
Alliant Reloader 15 42.0 F210m 168 SMK Fed 2600 fps Sierra přesná střelba
IMR 4064 43.5 F210m 168 SMK Win 2600+ fps Very Accurate in 24″ bbl, 2.800″ COAL.
Vihtavuori N150 43.5 F210m 168 SMK Win 2640 fps
Alliant Reloader 15 45.0 F210m 175 SMK Win 2750 fps Velmi přesné z 24″ 5R hlavěň.
IMR 4895 43.0 Win 175 SMK IMI Match 2753 fps Velmi přesná 2.787″ COAL, .018″ od drážek
Hodgdon Varget 43.0 Russian 175 SMK Lapua 2610 fps F-TR Match, .018″ od drážek
Hodgdon Varget 43.0 CCI BR2 175 SMK IMI Match 2685 fps Velmi přesná, pod 1/2-MOA, 2.787″ COAL, .018″ od drážek, 26″ hlaveň
Hodgdon Varget 44.6 F210m 175 SMK LC na AR10 zásobníková délka, 2.807″ COAL
Ramshot TAC 42.0 CCI BR2 175 SMK IMI Match 2705 fps Velmi stabilně pod 1/2-MOA, 2.800″ COAL, .005″ od drážek
Vihtavuori N540 41.0 F210m 175 SMK Fed 2400 fps Sierra přesná střelba Savage 12VSS
Alliant Reloader 15 46.0 F210m Hornady 178 A-Max Horn Match na Pozn. Nábojnice Hornady mají větší objem než Lapua. 2.845″ OAL
IMR 4064 40.5 F210m 190 SMK Fed 2500 fps Sierra přesná střelba Savage 12VSS

 

VAROVÁNÍ: U všech navážek, vždy ZAČÍNEJTE 10% POD a postupně zvyšujte!

Délky hlavní a jejich stoupání

Je možné najít velkou řadu různých hlavní a jejich stoupání na zbraních ráže .308 Win. Na jedné straně spektra jsou taktičtí střelci, kteří potřebují kompaktní, obratnou zbraň. Ti si mohou vybrat např. 20“ hlaveň. Populární Remington 700 LTR (Light Tactical Rifle) má právě takovou 20“ kanelovanou hlaveň. Na druhé straně jsou střelci na velké vzdálenosti, kteří potřebují nadzvukově poslat 155gr střelu 1000m daleko. Ti si obvykle volí hlaveň dlouhou 30-32“. Delší hlaveň také prodlužuje délku záměrné v případě, že používáte pevná mířidla. Kratší hlaveň dosahuje znatelně menších úsťových rychlostí. Při obvyklých kombinacích prachů obvykle dosáhnete dodatečných 20-25fps prodloužením hlavně z 20“ na 25“. Prodloužením z 25“ na 30“ získáte dalších 17-20 fps. Dalším prodloužením z 30“ na 33“ získáte 15-17fps atd. s odpovídajícím prachem. Níže naleznete tabulku rychlostí vypočítanou programem QuickLoad pro 44,5gr prachu Varget (ADI 2208) a IMR 4064 se 168gr střelou SMK, při délce náboje OAL 2,8“, střela se nedotýká drážek.

QuickLOAD vypočítané rychlosti v FPS vzhledem k délce hlavně
Powder 20″ 21″ 22″ 23″ 24″ 25″ 26″ 27″ 28″ 29″ 30″ 31″ 32″
44.5gr Varget (ADI 2208) 2592 2620 2646 2671 2694 2716 2736 2756 2775 2792 2809 2825 2841
44.5gr IMR 4064 2628 2656 2681 2705 2728 2749 2770 2789 2807 2824 2841 2857 2872

Stoupání 1:10“ je nejpoužívanější pro střední a těžké střely kalibru .308. Hodí se až pro střely 210gr od Berger nebo Sierra. Toto stoupání ale také funguje s lehčími střelami. Úspěšní střelci používali s tímto stoupáním střely 155gr Berger. Stoupání 1:11“, které je obvyklé na mnoha komerčních zbraních představuje dobrý kompromis. Střelci soutěže Palma (střelba na velkou vzdálenost), kteří používají převážně střely 155gr preferují stoupání 1:12“ nebo 1:13“. Poslední jmenované je vhodné taky pro lovce jelenů, kteří chtějí rychlé střely o hmotnosti 150gr.

Srovnání .308 Win s nábojem 7.62×51 – přímé srovnání

Předtím než se posuneme dále bychom chtěli odpovědět na otázku zda jsou náboje .308 Winchester a 7.62×51 NATO ty samé? Jednoduchá odpověď je NEJSOU! Existují rozdíly v technické specifikaci komor obou nábojů a v maximálních dosahovaných tlacích. Tlaky specifikované organizacemi SAAMI/CIP pro náboj .308 Winchester jsou 62.000 psi, zatímco náboj 7.62×51 má maximální tlak 50.000 psi. Také normovaná vzdálenost zahrdlení a konce nábojnice je rozdílná. Kalibr pro .308 Win Go-gauge má délku 1,630“ oproti 1,635“ u náboje 7,62×51. Rozměr kalibru No-Go je u ráže .308 Win 1,634“ oproti 1,6405“ u 7,62×51.

To znamená, že je obvykle bezproblémově možné střílet NATO střelivo ze zbraně komorované pro náboj .308 Win. Ovšem při pokusu vystřelit náboje .308 Win z vojenské zbraně komorované na náboj 7,62×51 NATO by se mohly vyskytnout problémy a to hlavně při použití nábojů s vysokými navážkami. Tyto náboje by mohly snadno překročit limit maximálního komorového tlaku. Přebíječi by také neměli zapomínat na to, že vojenské náboje mají obvykle silnější stěny nábojnic, takže vnitřní prostor je obvykle znatelně menší a je potřeby upravit obvyklé navážky tak aby nedocházelo k překračování povolených tlaků.

Náboje M118 a ostatní vojenské střelivo

Jeden z důvodů obrovské popularity ráže .308 Win je dostupnost množství levného střeliva z vojenských nadbytečných zásob. Je mnoho druhů armádního střeliva prodávaného na civilní trh. Nejlepší je jednoznačně Lake City M118 LR (long range) a pak už jsou jen ti ostatní. M118 LR je milspec munice pro armádní odstřelovače. Sestava náboje obsahuje 175gr MK Sierra střely. Toto střelivo je schopno dosahovat soustřelu od .5 MOA do .7 MOA v kvalitních zbraních. Zlepšení přesnosti tohoto je možné dosáhnout posunutím střely o .020“ hlouběji. Dojde tak k porušení vrstvy těsnění, které zabezpečuje vodo-stálost náboje, ale nepříznivě ovlivňuje jeho přesnost.